Jaki rodzaj chemii wybrać – proszek, czy płyn?

Wybór rodzaju chemii to duży dylemat dla inwestorów którzy wybudują swoją pierwszą myjnię.

To bardzo ważna decyzja, gdyż uwarunkuje ona wybór dostawcy techniki myjącej, z którym będziemy współpracować przez długie lata. Postaramy się wyjaśnić to zagadnienie i odpowiedzieć wszelkie wątpliwości.

Producenci, którzy stosują jedynie chemię w płynu podkreślają, że proszek posiada właściwości cierne, twierdzą nawet że z czasem taki sposób mycia może doprowadzić do delikatnego zmatowienia lakieru i że powstawanie zacieków jest praktycznie nieuniknione. Takie stwierdzenia są oczywiście fałszywe hasła handlowe wykorzystane przez firmy które nie posiadają własnej technologii dozowania proszku. Najbardziej zaawansowane technologicznie firmy są w stanie zaoferować swoim klientom myjnie stosujące chemię płynną zarówno i proszkową.

Chemia proszkowa nie ma żadnych właściwości ciernych także nie mają wpływu na trwałość podzespołów myjni.

Niewątpliwe zalety mikroproszek:

  • rozwiązanie tańsze, gdyż chemia proszkowa jest wydajniejsza niż chemie płynne (nawet w porównaniu do tych “mocno skoncentrowanych”)
  • jest skuteczniejsza, co wynika w lepszą jakość mycia
  • generuje mniej odpadów (proszek jest dostarczane w workach, nie w plastikowych pojemnikach)

 

Oczywiście też jest prawda to, że chemia proszkowa wymaga bowiem ciągłego podgrzewania wody, co w praktyce podnosi bieżące koszty eksploatacji myjni. Gorąca woda ma również duży wpływ na jakość mycia, chemia płynna w teorii można zastosować zimną wodą, lecz to są oszczędności kosztem jakości mycia.

Producenci stosujące jedynie chemię płynną oczywiście podkreślają temat zawartości fosforanów, która “zwiększa ślad ekologiczny myjni”. Należy pamiętać że fosforany to związki chemiczne które znajdują się nawet w żywności!

Dlatego szczera odpowiedź w kwestii ekologii jest: każda chemia do mycia zawiera związki chemiczne wszelkiego rodzaju. Chemie płynne oferowane przez niektórych producentów konkurencji zawierają związki chemiczne zabronione w niektórych krajach Unii Europejskiej (m.in Niemcy, Francja lub Hiszpania).

Jak widać pozorna oszczędność rozwiązań stosujących chemii płynnej może się okazać nie lada pułapką, sprzęt jest nieco tańszy przy zakupie, lecz chemia jest znacznie droższa przy eksploatacji, szczególnie w świetle ciągłego zaostrzania norm ekologicznych. Chemia w płynie niekonieczne jest bardziej przyjazna środowisku. Podkreślamy że chemia oferowana przez firmę ABOX system jest w pełni biodegradowalna. Zapewnia także długą i bezawaryjną pracę kosztownych podzespołów myjni przy zachowaniu doskonałej jakości mycia, obniżając jednocześnie koszty utrzymania obiektu.

Myjnia bezdotykowa to inwestycja na lata, warto więc zainwestować w technologię przyszłości już dziś!