Ciśnienie vs przepływ w myjniach samochodowych bezdotykowych: Klucz do efektywnego czyszczenia

Efektywność czyszczenia dyszy natryskowej, siła uderzenia lub całkowita siła strumienia wody, który uderza w pojazd, są głównymi kryteriami oceny ciśnienia i siły uderzenia natrysku.

Prawdziwą miarą efektywności czyszczenia jest siła uderzenia na centymetr kwadratowy. Maksymalizacja siły czyszczenia polega na zwiększeniu zarówno masy strumienia wody, jak i jego prędkości, co jest osiągane poprzez zwiększenie przepływu w litrach na minutę, wielkości kropli lub ciśnienia w bar.

Większość osób myśli tylko o ciśnieniu natrysku, gdy chodzi o siłę uderzenia, ale zwiększenie ciśnienia może czasami być przeciwnie skuteczne. Wysokie ciśnienie powoduje mniejsze krople, które mają mniejszą masę i prędkość, a więc mniejszą siłę czyszczenia. Jako ogólna zasada, zwiększenie przepływu jest o wiele bardziej efektywne niż zwiększenie ciśnienia. Podwojenie przepływu zwiększa siłę uderzenia aż o 100%, podczas gdy podwojenie ciśnienia daje tylko 40% większą siłę uderzenia. Wadą zwiększenia przepływu jest większe zużycie wody, a największym kosztem operacyjnym dzisiaj dla myjni samochodowej jest woda. W czasach, gdy zrównoważony rozwój, oszczędność wody i niższe koszty operacyjne są priorytetami, możliwe jest zwiększenie ciśnienia i utrzymanie efektywności czyszczenia za pomocą wysokiej jakości, wysokociśnieniowych dysz natryskowych.

Formuła: I = K x Q x √P

gdzie:

I = Siła uderzenia wody
K = wartość stała
Q = przepływ
P = ciśnienie

 

Wpływ na jednostkę powierzchniową kwadratowego centymetra dla dyszy na odległość 30 cm od karoserii

15 st. – 30%
25 st – 18%
35 st – 13%
40 st – 12%
45 st – 11%
50 st – 10%
65 st – 7%
80 st – 5%